Co muzou muzi muzu i ja

0
Rate this post

Žena dokáže všechno domovská stránka  , co mužNadpisy.12. června 2018.Dvojitá obranaZveřejněno dnes 7. června 2018.

Brzy si moje dcera, která velmi ráda studuje, bude muset vybrat univerzitní fakultu. Vstup do světa práce není bezpochyby snadný, zvláště pro ženy – i ty nejpřipravenější:

Ráda bych vám poradila, ale sama se cítím dezorientovaná

Ráda bych vám poradila, ale sama se cítím dezorientovanáPatricieVýběr studijního oboru nebo povolání by se měl provádět na základě schopností a vášní, ale není tomu tak vždy, zejména kvůli genderovému podmínění, kterým mladé ženy trpí.

Je známo, že takzvané STEM předměty (přírodovědné, technologické, inženýrské a matematické) vždy ovládali muži. Podle průzkumu provedeného po celém světě sociální sítí LinkedIn se totiž procento žen zaměstnaných v rolích STEM pohybuje kolem 24 procent a v manažerských rolích klesá na 19 procent.

Co navrhujete?

  1. Co navrhujeteNavíc – podle toho, co bylo uvedeno v nedávném článku v obchodním tisku – se v Itálii během příštích deseti let vyvine 70 procent profesí v čistě technologickém a digitálním smyslu.
  2. A přesto se dnes na vědecké fakulty hlásí pouze 24 procent mužů a žen z celkového počtu absolventů, což u nás dosahuje 18 procent, což je jedno z nejnižších procent v oblasti OECD.

Podle výzkumu “Teen’s Voice” vypracovaného Campus Orienta se 52 procent mužů, kteří jsou v současné době v posledním ročníku střední školy, ještě nerozhodlo pro fakultu a 48 procent si není jistých výběrem žen.

Ale zatímco dívky mají větší zájem o humanitní fakulty

  1. například v Itálii tvoří 84 procent studentů historie ženy – opačné pohlaví dává přednost vědeckým fakultám/STEM: fakulty strojního inženýrství a kosmického inženýrství navštěvují ze 100 procent chlapci.
  2. V průmyslovém inženýrství je naopak 26 procent žen, oproti 74 procentům mužů: velmi malé procento. A znovu: pouze 24 procent odborníků v oblasti vědy a techniky jsou ženy, zatímco pouze 15 procent techniků v oblasti inovací, technologií a vědy jsou ženy.

Jinými slovy, tituly STEM jsou ve světě práce stále žádanější, ale rozdíl mezi muži a ženami v těchto odvětvích je velmi vysoký. Je tedy nezbytné čelit stereotypům a přiblížit studentkám vědecké předměty.

Pokud si dívky vybírají převážně humanitní obory, musíme si položit otázku: jsou tyto volby skutečně svobodné, nebo jsou spíše výsledkem genderových zvyklostí? Dává dívkám rodina a škola signál, že když chtějí, mají před sebou i jiné cesty?

Před pár dny jsem si s potěšením přečetl dvě další novinky.

První: Anna Sirica, která ve svých 49 letech převzala vedení italské vesmírné agentury ASI a slavnostně otevřela SDSA, Sardinskou anténu Deep Space Antenna, nové italské zařízení, které bude hrát vedoucí roli v misi NASA. lidský průzkum Marsu.

Druhý: na začátku května byl v Caltagirone založen Soud pouze pro ženy; dvanáct z dvanácti soudců.

Výsledek, který nabývá ještě větší hodnoty, když si připomeneme, že teprve v roce 1963 – před více než půl stoletím – byly ženy poprvé připuštěny do soutěží v soudnictví; a pokud v první soutěži bylo jen osm vítězů, dnes překračují 50 procent.Moje rada je proto povzbudit vaši dceru, aby následovala své vášně, a pomoci jí pochopit, že žena dokáže všechno, co muž. Julia Bongiornová.