Hastrmanka evelinka a zlata rybka

0
Rate this post

Jaké podívejte se na to jsou hlavní vlastnosti zlaté rybky?Zlaté rybky patří do čeledi Cyprinid a jsou akvarijními rybami již více než tisíc let, během nichž se objevilo několik poddruhů zlatých rybek.

Nutno podotknout, že název „zlatá rybka“ je vlastně dost zavádějící, jelikož kromě známější červeno-oranžové existují různé barevné kombinace. Existují různé druhy zlatých rybek také pro tvar ploutví a ocasu. Objevíte je v následujícím odstavci.
červená ryba

Jaké druhy zlatých rybek existují?

Všechny známé druhy zlatých rybek jsou akvarijní druhy. Protože jsou robustně zdravé a nenáročné na péči o ryby, byly původně chovány v rybnících. Byly vyšlechtěny v Číně před více než tisíci lety a po kaprů Koi je to druhý nejstarší druh ryby na světě.

  • Jaké druhy zlatých rybek existujíNení tedy překvapením, že dnes existuje tolik farem se zlatými rybkami; jen v Číně je známo přes 350-400 druhů.
  • Šlechtění závojoploutvých odrůd, dodnes považovaných za symbol štěstí a plodnosti, má svůj původ v Číně a Japonsku. Kromě různých tvarů ploutví a těla existuje také mnoho různých barev a vzorů.

Je však třeba pamatovat na to, že z důvodu dobrých životních podmínek zvířat není chov některých druhů povolen.

V případech drastických změn na kostře, lebce nebo chybějících ploutvích hovoříme o „mučení“. Před nákupem se proto o jednotlivých druzích dobře informujte a kupujte jen ty povolené.

Odkud zlaté rybky pocházejí?

Zlaté rybky jsou sladkovodní ryby, které původně žily ve východní Asii. Jak jsme již řekli, tato ryba byla více než tisíc let chována výhradně jako domácí mazlíček: proto je obtížné podrobně určit její původ.

  1. Kdysi byl za předchůdce tohoto druhu považován karas obecný, dnes však morfometrické indexy tuto hypotézu vyvracejí.
  2. Převládající teorie, podle níž by zlatá rybka pocházela z rozšířeného Carassius gibelio, musí být ještě potvrzena srovnávacími analýzami genetického dědictví mezi tímto a zlatou rybkou.

Odkud zlaté rybky pocházejíVe skutečnosti je nejpoužívanějším názvem v obchodu s těmito rybami „Carassius auratus“, ale není správný. Z vědeckého hlediska by bylo přesnější používat označení „Carassius gibelio forma auratus“ (Bloch, 1782).

Jak se starat o zlatou rybku

První důležitou věcí pro dobrou péči o zlaté rybky je dostatečně velké domácí akvárium. Malé misky, které jsou v módě již desítky let, se pro toto zvíře absolutně nehodí a většinou rychle vedou k jeho smrti. Kromě toho, že tyto misky omezují velkou potřebu pohybu ryb, kvalitu vody a také obsah kyslíku, zanechávají mnoho přání.

V závislosti na odrůdě mohou zlaté rybky dorůst až do délky 35 nebo 40 cm, ale mnoho druhů akvárií dorůstá pouze 20-25 cm. To znamená, že ti, kteří mají zlaté rybky, si musí zajistit nádrž správné velikosti. Obecně platí, že jedna zlatá rybka potřebuje nádrž s minimální kapacitou 55 litrů. Za každou další rybu je třeba přidat dalších 38 litrů.

Některé druhy jsou tak velké, že mohou žít pouze v rybnících

Aby bylo možné přežít v zimě, musí být jezírko hluboké alespoň 1,5 m. Co se týče mělkých jezírek, v nejchladnějších obdobích roku je nutné ryby přemístit do studenovodních akvárií, jejichž správa není nejjednodušší. Informujte se proto o potřebách jednotlivých odrůd.

Obecně platí, že péče o zlaté rybky nepředstavuje zvláštní potíže. Voda se například nesmí ohřívat: stačí, aby okolní teplota byla mezi 12 a 23 °C.K zajištění dobré kvality vody je však nutný akvarijní filtr, který musí odpovídat své velikosti a mít tři úrovně:

  • mechanický k odstranění větších částic, jako jsou exkrementy nebo přebytečné potraviny;
  • chemická, aby se zabránilo zápachu, změně barvy nebo rozptýlení jiných látek organické povahy;
  • ten biologický k odbourávání fekálií a čpavku pomocí speciálních bakterií.

Pro zlaté rybky nejsou akvarijní rostliny vůbec nutné, naopak hrozí, že je sežerou. Chcete-li ozdobit vanu, můžete se rozhodnout pro umělé rostliny nebo mini kamenné krajiny. Je však důležité, aby tyto předměty neměly ostré části, o které by se ryby mohly zranit.

S dekoracemi to nepřehánějte: je lepší nechat rybám dostatek prostoru pro pohyb. Rostliny by však měly být umístěny pouze na okrajích; na dno akvária lze přidat štěrk. Při zakládání akvária, nebo pokud přidáváte rostliny či jiné dekorace, je důležité pamatovat na dezinfekci všeho.

Jak krmit zlatou rybku

Před vstupem ryb do vody a také během pobytu v nádrži by měl být vždy proveden test kvality vody. Vysoký obsah chlóru, čpavku a dusičnanů by totiž mohl být pro zdraví ryb smrtelný. Rozbory vody jsou vhodnější než proužkové testy, které jsou často obtížně interpretovatelné.

Jak krmit zlatou rybkuSprávná výživa je jedním ze základních předpokladů zdraví zlatých rybek. Vzhledem k tomu, že zlaté rybky nejsou schopny rozpoznat, kdy jsou plné, je dobré podávat správné množství krmiva do dávkovače rybího krmiva.

  1. Pamatujte: Nakrmte je pouze takovým množstvím krmiva, které mohou sníst za jednu minutu.
  2. Špatná kvalita, nadměrné množství jídla může způsobit tloustnutí a vést k vážnému poškození jater. Místo krmení jednou denně velkým množstvím krmiva je vhodné krmit vícekrát v malých množstvích.

Jako všechna zvířata, i zlaté rybky rády čas od času obmění potravu, důležité je, aby potrava byla vždy vynikající kvality. Někdy můžete vločkové krmivo pro ryby smíchat s jiným druhem krmiva, jako jsou lyofilizované larvy komárů.

Zlaté rybky milují pekingské zelí a salát a mohou jíst i akvarijní rostliny: proto musíte být při jejich výběru opatrní, abyste neměli jen ty, které mají nejraději, například vodní plevel, jinak byste mohli brzy najít vanu úplně holou . Silné rostliny jako Vallisneria, které zlaté rybky nerady žerou, jsou dokonalé. Můžete se také rozhodnout ozdobit akvárium umělými rostlinami.