Nemecke Obrnene Vlaky

0
Rate this post

Co jsou tanky Leopard: proč může být vyslání německých tanků na Ukrajinu zlomovým bodem ve válce s Ruskem. Nakonec dnes pozdě ráno dorazilo oznámení německého kancléře Olafa Scholze o zeleném pro prodej 14 tanků Leopard 2 Ukrajině. Rozhodnutí bylo zveřejněno v nótě vydané mluvčím a projednáno v projevu k Spolkovému sněmu kancléřem.

Potvrzení odeslání znamená, že ostatní země, které mají tanky v držení, je také pošlou kyjevské armádě. Rozhodnutí bylo středem klikněte zde debaty celé týdny: Berlín nechtěl Rusko nadměrně provokovat. Stejná debata začala o americkém Abramsovi.

Zelená přišla 336. den války, kterou rozpoutala invaze do Moskvy.

Dvě noviny očekávaly zelenou z Berlína i Washingtonu: Wall Street Journal a Der Spiegel. Podle pověstí Německo nechtělo udělat krok, aniž by na své straně mělo Spojené státy. Prezident Joe Biden by mohl oznámit vyslání M1 Abrams během dne – pravděpodobně v projevu naplánovaném na dnešní 18:00 v Itálii.

Několik východních zemí, jako je Polsko, také prosazovalo zelenou.

Berlín, který tanky vyrábí a vyváží, má smluvní právo veta, pokud se země, která je koupila, rozhodne je prodat třetí zemi.

„Nedaleko odtud je válka v Evropě. A musíme dát jasně najevo, že děláme vše, co je potřeba, abychom podpořili Ukrajinu, ale zároveň se musíme vyhnout eskalaci, která vede ke konfrontaci mezi NATO a Ruskem.

Zelená přišla 336. den války, kterou rozpoutala invaze do Moskvy.

To je princip, který jsme doposud dodržovali a budeme se jím řídit i nadále,“ řekl v Bundestagu německý kancléř Olaf Scholz. Německý ministr obrany Boris Pistorius řekl, že potrvá zhruba tři měsíce, než tanky dorazí na Ukrajinu. Německé kancléřství také oznámilo výcvik kyjevských sil v použití tanků v Německu.

  • Podle Spiegelu dostane Ukrajina od svých evropských spojenců celkem 80 Leopardů 2 – má je třináct zemí. Je možné, že Finsko a Dánsko pošlou vozíky také do Kyjeva.
  • Tanky německé výroby jsou považovány za velmi účinné, schopné prorazit nepřátelskou obranu a dát nový impuls útočné kapacitě ukrajinské armády.
  • Leopardi jsou také považováni za lepší než Abrams: rychlejší, lehčí, snáze manévrovatelní a palivové a stejně výkonní. Používají dieselový motor.

Washington mohl poslat asi třicet Abramů.

Spojené království místo toho povolilo odeslání 14 tanků Challenger 2. Tyto dodávky by mohly zaplnit mezeru, kterou Kyjev trpí od Moskvy, která používá tanky T-90, vyrobené v poslední době než ty sovětské.

Hypotézy vedou zpět k tomu, že Kyjev doufá, že bude moci využít tanky obdržené od spojenců do jara k zahájení nové ofenzívy proti okupantům.

Washington mohl poslat asi třicet Abramů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že je „upřímně vděčný“ za rozhodnutí Berlína.

Na sociálních sítích se raduje i tajemník NATO Jens Stoltenberg: „V kritickém okamžiku války proti Rusku mohou tyto tanky pomoci Ukrajině bránit se, zvítězit a zvítězit jako nezávislý národ“.

Reakce Moskvy byla okamžitá.

Ruský velvyslanec v Německu Sergej Něčajev řekl, že rozhodnutí Berlína je „vysoce nebezpečné“ a „posouvá konflikt na novou úroveň“, „ničí to, co zbylo ze vzájemné důvěry, způsobuje nenapravitelné škody“ a naznačuje „úplné odmítnutí Německa uznat historickou odpovědnost“. . Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Američan Abrams také “bude hořet stejným způsobem jako ostatní”.

Proč jsou německé tanky Leopard 2 pro Ukrajinu tak důležité

Jmenování nového německého ministra obrany, sociálního demokrata Borise Pistoriuse, by mohlo znamenat pro Ukrajinu zlom ve válce proti Rusku.

Zdá se, že vláda kancléře Olafa Scholze má v úmyslu dát souhlas k přepravě tanků, které tolik požadoval prezident Volodymyr Zelenskyj, vozidel, která by mohla změnit průběh konfliktu.

Ukrajina již obdržela více než 230 tanků z Polska a Česka, staré sovětské T-72, ale velká část kyjevské flotily byla zničena nebo opotřebována měsíci bojů a dochází mu munice, která je neslučitelná se západními jedničky.

K tomu potřebuje německé Leopardy 2, považované za nejúčinnější obrněná vozidla na světě, ale aby je měl, potřebuje

OK z Berlína, i kdyby je daroval jiný stát.

Experti tvrdí, že ve značném množství by tato aktiva podstatně zvýšila schopnost Ukrajiny zatlačit ruské síly a hrála klíčovou roli v bitvách o kontrolu nad spornými městy v jižních a východních provinciích Donbasu. Vysoký ukrajinský vojenský velitel, generál Valerij Zalužnyj, tvrdil, že Kyjev by potřeboval asi 300 západních tanků a asi 600 západních obrněných bojových vozidel,

Aby na bojišti něco změnil

V ukrajinské ofenzivě by tanky postupovaly vedle jednotek chráněných bojovými vozidly pěchoty.

Tato vozidla jsou navržena k přepravě vojáků do ohnisek bitvy a společně s tanky nabízejí ochranu a palebnou podporu četám uvnitř nich.

Tato kombinace je pro armádu silná, zvláště když je spojena s palbou na velké vzdálenosti a masivní leteckou podporou, zejména od bojových dronů. Při správném použití jsou tanky pancéřovými pěstmi, které mohou prorazit obranné linie.

A k tomu země skutečně potřebuje německý Leopard 2.

Asi 2000 těchto tanků je přítomno v armádách tuctu členských států NATO a několik spojenců doufá, že darují 90 z nich v rámci mezinárodního úsilí o zvýšení podpory odporu proti invazi nařízenou Vladimirem Putinem.

Než však budou moci poslat tato vozidla vyrobená společností Krauss-Maffei Wegmann, musí vlády získat povolení z Berlína ve formě vývozních prohlášení pro každé vozidlo. Kancléř Scholz se dostává pod stále větší tlak spojenců z NATO, aby dodávky schválili, zejména ze zemí jako Polsko a Litva.